Obdivuhodný svět | Gymnázium Rájec-Jestřebí

Obdivuhodný svět rostlin

Cíl projektu a jeho realizace:
Cílem projektu je zajímavým způsobem obohatit a prohloubit učivo botaniky, podnítit zájem studentů o ekologii a biologii rostlin a živočichů. Projekt bude realizován formou hry na přírodovědce a rozdělený je do dvou části. První část bude probíhat formou fiktivních výprav za rostlinami tropů a bude se prolínat s učivem zeměpisu. Druhá část je zaměřena na lokality chráněných rostlin v České republice, z nichž některé studenti spolu s vyučujícími navštíví, pořídí fotodokumentaci a zpracují informace o rostlinách v této oblasti.
Z obsahu projektu:
Celý projekt je rozčleněn na 16 kapitol, ve kterých se studenti zaměří na význam rostlin pro biosféru, na zajímavé vztahy rostlin a živočichů, na extrémní životní podmínky rostlin a způsob jejich přežívání, na ohrožené rostliny uvedené v Červené knize ohrožených druhů, důvody jejich ohrožení a možnosti záchrany a další zajímavé poznatky ze života rostlin. Studenti budou využívat přírodovědné encyklopedie, časopisy a internet k vyhledávání zajímavých informací o ohrožených rostlinách, jejich biotopech a důvodech jejich mizení z přírody. Na projektu budou pracovat dvě třídy, každá z nich se bude podílet na určité části. Získané vědomosti a informace využijí studenti k vytvoření 16ti panelů, které budou obsahovat obrázky, fotografie a texty k dané problematice. Projekt bude završen výstavou těchto panelů a prezentací, na které každá třída přednese svoje poznatky a názory. Projekt přispěje k obohacení znalostí ostatních studentů i učitelů a předpokládáme jeho představení široké veřejnosti.

Koordinátorkou projektu byla Mgr. Eliška Pantůčková