Prevence | Gymnázium Rájec-Jestřebí

Školním metodikem prevence je Mgr. Hana Nejezchlebová

Kontakt: 516 432 181, 603 588 369

Emal: hana.nejezchlebova@gymnaziumrajec.cz

Konzulační hodiny pro metodika prevence: (st: 9:00 - 9:30) (po předchozí domluvě možno i v jiný čas)

Školní poradenské pracoviště - kontakty a konzultační hodiny

Ve všech dobách hledají mladí lidé svou seberealizaci a snaží se prosadit ve společnosti. A přitom občas vzdorují všemu, co pro ně bylo doposud dané a mělo řád. Stává se, že se nechají zlákat neznámem, nechají se například snadněji přesvědčit kamarádem, kterého znají jen pár dní, než rodiči, s nimiž jsou od narození. Mnohdy pak mladická nerozvážnost, lehkomyslnost a náročnost dnešní doby svede mladé lidi k rizikovému chování. Oblast rizikového chování je velmi široká; mezi nejčastější rizikové jevy patří užívání drog, konzumace alkoholu, kouření, agresivita, šikana, záškoláctví a rasismus. Naše škola má vypracovaný minimální preventivní program – Plán prevence 2023/24   – který doplňuje dalšími aktivitami, jejichž účelem je snížit nežádoucí psychické či fyzické formování osobnosti, zvyšovat odolnost jedince vůči tlaku okolí a nepříznivým vlivům prostředí.

Preventivní program školy na rok 2023/24

Některé příznaky možných rizikových jevů ve vývoji osobnosti:

• Problémy ve škole (zhoršení prospěchu, absence, záškoláctví)
  • Ztráta zájmů (hlavně těch časově a fyzicky náročnějších – sport, umělecká činnost…)
  • Změna chování (nápadné stavy veselosti střídané s otupělostí a únavou, noční nespavost…)
  • Spaní přes den, slabost (klesající výkonnost, zhoršená koncentrace)
  • Ztráta chuti k jídlu, hubnutí
  • Kožní defekty (zejména na obličeji a hřbetech rukou), „červené oči“, nápadně rozšířené zorničky
  • Změna přátel (životního stylu, způsobu vyjadřování, časté noční „potulování“)
  • Nález cigaret, stříkaček, jehel, drog, stopy po injekčním vpichu
  • Ztráta kamarádů, osamocenost
  • Dlouhodobé deprese, neochota mluvit o škole, zlé sny, časté stavy stesku
  • Časté návštěvy lékaře, bolesti hlavy, břicha
  • Opakovaně se vyskytující podlitiny, škrábance, odřeniny (bez důvěryhodného vysvětlení)
  • Poškozené oblečení, školní pomůcky, ztráty peněz

Při zjištění takových příznaků není třeba panikařit, důležité je sledovat situaci a sbírat informace. Využít vhodné příležitosti a bez nátlaku se snažit zjistit, co se děje (nesnažte se však dítě zahnat do kouta, obvykle se ještě více uzavře). Neváhejte požádat o pomoc ve škole (navštivte výchovného poradce či školního preventistu, třídního učitele, ředitele), poraďte se v odborných zařízeních (poradnách).

Užitečné materiály:

Užitečné odkazy:

(Metodické doporučení MŠMT č. j. 21291/2010-28 a Metodický pokyn MŠMT č. j. MSMT 21149/2016)

Několik důležitých a zajímavých adres a kontaktů, které můžete vyhledat v případě potřeby:

www.reknidrogamne.cz

www.kourenistop.cz

www.nekuratka.cz

www.minimalizacesikany.cz

www.kybersikana.eu

www.iporadna.cz (internetová poradna)

www.anabell.cz (poruchy příjmu potravy)

www.dkc.cz (dětské krizové centrum)