Barcelona | Gymnázium Rájec-Jestřebí

„Nechcete jet v sobotu do Barcelony?“

Můj nástup do nového zaměstnání byl rychlejší, než jsem předpokládala. Pár dní ode dne, kdy mě pan ředitel překvapil nabídkou účastnit se zájezdu do Barcelony, jsem již seděla v autobuse s novými kolegy a studenty rájeckého gymnázia. Ještě blesková porada v ředitelně a mohlo se vyrazit.

Cesta utíkala díky poutavému výkladu paní průvodkyně Zuzany a v ranních hodinách nás sympatické duo řidičů M & M (Milan a Míra) dovezlo do naší první zastávky v Avignonu. Protáhnout se, rozdělit do skupin a mohli jsme zahájit devítihodinovou prohlídku tohoto starobylého města. Úzkými uličkami jsme došli do centra, navštívili papežský palác, odpočinuli si na lodi, která nás svezla po řece Rhoně. Tento den jsme zakončili na mostě St. Bénézet neboli Pont d´Avignon. Zde již všichni ožili, neboť věděli, že náročný a dlouhý den brzy zakončíme u autobusu, kde nám mezitím řidiči připravili párky k večeři. Dojmy z prvního dne byly veliké. Zážitkem pro mne byla nejen návštěva Avignonu, ale také seznámení se s novými kolegy a skupinou milých a sympatických studentů.

Po noci strávené ve Francii a rychlé snídani jsme se přesunuli do Barcelony, kde nás čekaly další tři dny plné zážitků. Vydali jsme se po stopách známého architekta Antoni Gaudího, který svou fantazií vtiskl tomuto městu nezaměnitelný ráz. Naše první kroky mířily ke slavnému chrámu Sagrada Familia. Ještě více však některé z nás okouzlil Park Güell, který má jedinečnou atmosféru. Působí, jako by byl z pohádky, je plný barevných mozaik, vlnících se laviček nebo sloupořadí ve tvaru stromů. Nevynechali jsme ani příležitost vyfotit se se symbolem parku, drakem posetým barevnou mozaikou, a navštívit některý ze dvou pohádkových domků.

Další den jsem nemohla dospat, neboť jsem věděla, že mě čeká možná největší zážitek, a to prohlídka fotbalového stadionu Camp Nou, který je druhým největším stadionem světa. Návštěva tohoto stadionu předčila veškerá moje očekávání. Po skončení prohlídky jsem se těšila na poutní místo Montserrat. Někteří z nás využili možnosti prohlédnout si zblízka sochu černé Madony, jiní se vydali po křížové cestě. Večer se již všichni těšili na koupání v moři.

Poslední den ve Španělsku jsme strávili ve čtvrti Barri Gotic, prošli si živou třídu La Rambla a nakoupili na velké tržnici La Boquería. Po nákupu nezbytných suvenýrů jsme značně unavení z posledních sil vyšplhali na Montjuic, ze kterého jsme si prohlédli celé město.

Šestý den jsme se rozloučili s Barcelonou, navštívili Museum Dalí a vydali se do Nice, kde jsme strávili další noc. Ráno se nikdo nezpozdil, neboť se všichni těšili na poslední den věnovaný Monaku. Po příjezdu do tohoto luxusního letoviska, kde se ulicemi proháněla Ferrari a v přístavu kotvily luxusní jachty, naše kroky směřovaly do oceánografického muzea. Z podmořského světa jsme pokračovali k Casinu a den zakončili koupáním v moři.

Každý den jsme si přejíždění mezi jednotlivými místy krátili kurzem španělštiny na cesty, který jsem připravila pro všechny zúčastněné, a také zpěvem těch, kteří se včas nedostavili k autobusu. Toho zpěvu moc nebylo, studenti byli vzorní a já byla mile překvapena jejich chováním. Také nemohly chybět občasné zastávky na párky, o které byl vždy velký zájem. Duo M & M nás vždy v pořádku dopravilo tam, kam bylo potřeba.

Všechna města, která jsme navštívili, měla svoje kouzlo a celý výlet byl pro nás nezapomenutelným zážitkem. Děkuji tímto panu řediteli a kolegyni Kateřině Pernicové za možnost poznat místa, na která bych se sama nedostala, a za příjemný zážitek před vstupem do dalšího školního roku. Těším se na příště.

Mgr. Veronika Kuklínková, vyučující španělského jazyka