Do světa 2023 | Gymnázium Rájec-Jestřebí

Do světa 2023

Naše cesta do Francie: nová poznání, uvědomění, pocity a znalosti

Vážení čtenáři, chcete se něco maličko dozvědět o našem zářijovém výjezdu do Francie? O tom, jak jsme díky dotačnímu programu Jihomoravského kraje „Do světa! 2023“ strávili týden na naší partnerské internátní škole ve francouzském Les Fins neboli ,,na konci světa“? Pak neváhejte a čtěte dál.

V pátek 22. září 2023 v noci se naše skupinka 24 žáků rájeckého gymnázia, tří paní učitelek a pana ředitele rozloučila se školou, a hned nad ránem dalšího dne také s celou Českou republikou. Po sobotní prohlídce Štrasburku jsme v podvečer dorazili do Les Fins, kde jsme strávili následujících 6 dní naplněných mnoha zajímavými aktivitami. Čekaly nás různé prohlídky, procházky, ale hlavně spolupráce s francouzskými studenty zaměřená na určitá témata. Po velice nabitém týdnu jsme se museli rozloučit. Avšak ne nadobro, pouze na necelý půlrok. Do března, kdy se zase sejdeme. Ne však v daleké Francii, ale zde u nás, v Rájci-Jestřebí.

A ptáte se, co jsme si z tohoto projektu odnesli? Spoustu věcí. Mezi ně patří nová poznání a uvědomění, pocity a znalosti.

Já osobně jsem poznala krásná místa v zemi, ve které jsem nikdy předtím nebyla, její tradice a zvyky. Mým uvědoměním pak byl fakt, že když se snažíme, tak se to také počítá jako určitá forma pokroku, úspěchu. Neboli, pokud chceme, tak dokážeme velké věci, na které jsme nikdy předtím neměli odvahu. My všichni studenti, čeští i francouzští, jsme společně překonali náš strach z jazykové bariéry.

A pocity z našich výkonů a celého výletu? Ty jsou ze všeho nejsilnější. Mám z toho velice dobrý pocit. Takový, jaký jsem již dlouho neměla. Všichni jsme totiž museli vyjít z vlastní komfortní zóny, překonat ostych, únavu, nepohodlí, uskromnit se. A my jsme to dokázali! Byla to zajímavá příležitost, která se již nikdy nemusí naskytnout.

A pokud jde o nové znalosti, těch se nám dostalo v míře vrchovaté. Byl nám přiblížen styl života ve Francii, přesněji tedy na francouzské internátní škole. Naše paní učitelka nám představila dvě podoby francouzštiny, a to jak tu krásnou, tak také tu záludnou. Máme však i poznatky geografické a přírodopisné. Byli jsme též na exkurzi ve Švýcarsku, z čehož jsme měli ohromnou radost.

Tento týdenní pobyt byl pro nás novou a cennou zkušeností, která nám byla umožněna jak partnerskou školou MFR, tak i našimi pedagogy. Za všechny bych velice ráda poděkovala celému učitelskému sboru, který nám toto dobrodružství umožnil. Těm, kteří nás podporovali na dálku, a nejvíce těm, kteří nás v průběhu tohoto projektu osobně doprovázeli.

Děkujeme.

Karolína Skulinová, 2. A