Finsko | Gymnázium Rájec-Jestřebí

O cestě do Finska a zase zpátky

Ve dnech 2. 9. 2022 až 11. 9. 2022 se odehrála poslední partnerská schůzka v Erasmus+ projektu Zimní sporty a aktivní životní styl, který vznikl na Gymnáziu v Rájci-Jestřebí a jehož realizace již několik let probíhá. Schůzka studentů, zástupců sportovních klubů a zúčastněných škol (slovenský Tvrdošín, litevské Biržai, finské Raahe a český Rájec-Jestřebí) se po několika „pandemických“ odkladech odehrála ve Finsku, ve městě Raahe.

Ačkoli neproběhla v zimě, účastníkům především ze Slovenska a z České republiky muselo září v severně položeném Raahe s teplotou přes den okolo deseti stupňů a přes noc okolo pěti a se svižným větrem z Baltu jako zima víceméně připadat. V pátek odcestovali z letních teplot, aby se během soboty a neděle ocitli někde na přelomu října a listopadu.

Po dlouhé, ale zajímavé cestě autobusem přes Polsko, Litvu (nocování v Biržai), Lotyšsko a Estonsko (z Tallinu trajektem do Helsinek) byli v neděli litevští, slovenští a čeští studenti předáni svým hostitelským rodinám, aby se v klidu připravili na týden plný sportu, komunikace a poznávání.

V pondělí dopoledne proběhlo oficiální zahájení schůzky a po prezentacích v tamní škole Raahen lukio byly odstartovány sportovní i kulturní soutěže. Odpoledne následovala smršť oblíbených, ale pro nás částečně neobvyklých halových sportů: badminton a jeho ping-pongová varianta nazvaná pickleball, padel (kombinace squashe, tenisu a dalších pálkových sportů) a nakonec bubble football, tedy fotbal, kdy jsou hráči oblečeni do nafouklých plastových bublin a hrají kontaktní fotbal.

Během následujících dní si studenti proběhli rozlehlé finské workoutové parky, ve kterých měřili tepovou zátěž různých sportovních výkonů a vyzkoušeli si rozmanité lanové stezky až po úroveň obtížnosti „Ninja“. Dále si ve Finsku, kde je opravdu krajina tak prostorná, že občas není snadné vůbec někoho potkat, osahali frisbeegolf a projeli se na kolech typu fatbike. A protože Raahe je přímořské město – do Švédska přes moře není daleko – bylo nasnadě ve vodách Baltu zkusit kajaky (voda 10 °C, vzduch okolo 7 °C) a paddleboarding pod dohledem zkušených instruktorů. Došlo i na koupání ve studené vodě zátoky a je třeba zdůraznit, že čeští studenti se koupali všichni.

V závěru byla vyhodnocena i fotografická soutěž mezinárodních studentských skupin a všichni zúčastnění byli odměněni nejen sladkostmi, ale i typickými ručně pletenými ponožkami ve finských národních barvách. A to je dar, který se nedá nikde koupit!

Během týdne zážitků v exotickém Finsku, kde nikomu sice nerozumíte, ale současně nemá nikdo problém komunikovat v angličtině, došlo samozřejmě i na zážitky kulturní, jídlem počínaje a typickými suvenýry konče. Účastníci navštívili univerzitní městečko Oulu, kde mimo jiné sídlí asi nejslavnější finský hokejový klub, nakoukli na rozlehlé písčité pláže Kalajoki, kde to za teplého letního počasí musí být velmi příjemné, a poznali například i to, jako to chodí ve škole: nikdo se nepřezouvá, všichni se zouvají a chodí ve škole v ponožkách, obědy si každý nakládá sám a jsou skvělé a maturita z jednoho předmětu probíhá přes počítač a trvá šest hodin.

Zdrojem mnoha dalších zážitků byl pobyt v hostitelských rodinách. Krásné zajisté bylo, když rodina vzala svoje „cizince“ na výlet na moře za soumraku, nebo když se Finové, Slováci a Češi sešli ve škole na závěrečné „sbohem-párty“ a tak dále a tak dále. V neposlední řadě musíme zmínit i typickou finskou saunu – některé rodiny mají i dvě, tři nebo více – protože ohřát se je ve finském klimatu občas opravdu potřeba.

Za projektem v programu Erasmus+ stojí několikaletá organizační práce ředitele rájeckého gymnázia, Ing. Stanislava Laštůvky, a jeho týmu, v němž je nepostradatelnou jazykovou a komunikační oporou Mgr. Kateřina Pernicová. Dík patří i školákům a učitelům z Litvy a Slovenska, představitelům partnerských sportovních spolků a samozřejmě, rozhodně nikoli v poslední řadě, studentům z Gymnázia v Rájci-Jestřebí, protože byli aktivní, družní a poslední projektové schůzky si opravdu užívali.

projektový tým Gymnázia Rájec-Jestřebí, o. p. s.