interak | Gymnázium Rájec-Jestřebí

Interaktivní výuka na Gymnáziu Rájec-Jestřebí

13. 3. 2019 se třída sekunda s vyučující Mgr. Kateřinou Pernicovou připojila v hodině anglického jazyka ke globálnímu projektu Live Class pořádanému ve spolupráci BBC a vydavatelství Pearson. S šesti dalšími třídami z celého světa jsme přes internet sdíleli výuku zaměřenou na zvířata. Výuka byla vedena rodilým mluvčím Johnem Wolfem. S žáky ze Srbska nebo Ruska jinak do kontaktu nepřicházíme a přímý kontakt s cizinci tentokrát mohli získat i ti, kteří neradi cestují, a nevyužívají tak projekty zahraniční spolupráce, které naše škola často organizuje.

Díky vybavení jazykové laboratoře ve zcela novém podkroví naší školy mohl být každý osobně zapojen. Na rozdíl od našich žáků, z nichž každý měl svůj notebook s webovou kamerou a sluchátky, žáci ze zahraničních tříd pracovali jako skupiny s jednou kamerou, což naši sekundáni s potěšením komentovali. Jejich hlasy zněly jasně, z výuky jsme získali určitě nejvíc.

Rozhodně jsme jen neseděli před obrazovkou! Hodina byla živá, žáci vyjadřovali svoje odpovědi i řečí těla – máváním, hlasování, změnou pozice. Každý měl pracovní list předem vytištěný, žáci pracovali samostatně i v párech. Zajímavé bylo pozorovat práci zahraničních tříd ve výřezu na obrazovce. Věková skupina byla podobná, ale prostředí vždy jiné. Počet žáků ve skupině, vybavení tříd, oblečení – viděli jsme obleky a uniformy, trička i kožené bundy.

Takže co nám to přineslo kromě certifikátu „Pearson & BBC Live Classes Champion“? Jako učitelka angličtiny jsem takto mohla žákům zprostředkovat novou zkušenost, což vždy vede k jejich zvýšené motivaci učit se cizí jazyky. Umožnilo mi to inovovat metody učení a inspirovat se dynamickým a vysoce efektivním vyučujícím. Žáci měli unikátní šanci vstoupit do mezinárodní vzájemně komunikující třídy, příležitost interaktivně se učit společně s dalšími mladými lidmi z různých zemí. Učil je skvělý rodilý mluvčí, se kterým mohli procvičovat jazyk. Také to pro ně byla jistě nevšední a zábavná výuka. Někteří se ani nechtěli přemístit do dalšího předmětu, z vlastního rozhodnutí obětovali přestávku a říkali, že by zůstali i na další hodinu. Dozvěděli se také dost zajímavostí o některých zvířatech, třeba jak to mají s učením se jazyku papoušci.

My papoušci nejsme, ale opakovat tento zážitek s dalšími studenty určitě budeme. V květnu máme objednanou další hodinu pro třídu tercie. Zajímavá a efektivní výuka anglického jazyka zvyšuje reputaci naší školy a přitahuje pozornost nových zájemců o studium. Připravujeme pro ně i další akce, je na co se těšit.

Mgr. Kateřina Pernicová
vyučující anglického jazyka