španělsko | Gymnázium Rájec-Jestřebí

Na co se připravit ve Španělsku

Na co se připravit ve Španělsku

Přelom listopadu a prosince pro nás na gymnáziu v Rájci-Jestřebí znamenal vycestování do jihošpanělské Sevilly v projektu Erasmus+, kde spolupracují čtyři evropská gymnázia. My jsme reprezentovali Českou republiku, další studenti Francii, Německo a samozřejmě Španělsko.

Projekt má název „Věda za hranicí třídy“. Díky španělskému tématu životního prostředí jsme mohli navštívit národní park v safari autech a prozkoumat panenskou pláž, borovicový prales, mokřady i největší evropskou dunu. Den poté jsme zažili kontrast člověkem upravené krajiny měděných dolů. Pracovali jsme v laboratoři i mořském akváriu, zažili vědu promítnutou také do sportu a do různých povolání.

Cesta však nebyla jen o pracovním programu. Poznali jsme město pomerančovníků, Sevillu. A ne jako turisté! My jsme zde byli ubytovaní v domácích rodinách a mohli tak zažít, jak je kultura Pyrenejského poloostrova odlišná od naší středoevropské. Takže na co se připravit při další návštěvě?

První větší rozdíl jsme zaznamenali velmi brzy, a to ve stravovacích zvyklostech. Většina lidí sice snídá, ale oběd se pak podává až okolo třetí hodiny doma, s následnou siestou. Večeře, třetí a poslední jídlo dne, je servírováno v jedenáct, ne-li později, a nejsou to zrovna lehká jídla pro žaludek. Smažené pokrmy a vše zalité olivovým olejem, tak nějak si to můžete představit. Často je večeře venku, protože Španělé vyráží běžně večer do města a fakt, že jdou druhý den do práce nebo školy, jim v tom nijak nebrání.

Dalším překvapením bylo místní „pohodářství“. Nikdo se nikam nežene, vše dělají v klidu, žádný stres. A co, že se někam přijde pozdě? Na druhou stranu jsou ale místní velmi vášniví lidé, živě konverzují a  umí se vůbec dobře bavit. Nejen u flamenca či pro ně typického fotbalu, ale i při posedávání u rodinných vodních dýmek a kvalitního vína až do brzkých ranních hodin.

Každý člověk, který cestuje do Španělska, by měl také počítat s tím, že místní jsou velmi nábožensky založení. Křesťanství je zde dokonce vyučováno ve školách jako běžný předmět. Počet českých ateistů je pro ně nepředstavitelná věc.

Měli jsme oči otevřené a prožili intenzivní týden. Paní učitelka Pernicová na nás byla hrdá, zejména na naše schopnosti prezentovat výsledky práce v angličtině a družit se. V rodinách jsme se snažili používat náš druhý jazyk, španělštinu, a paní učitelku Kuklínkovou těší, že jsme teď více motivovaní.

Milión díků za tuto příležitost!

Studenti 3. ročníku Gymnázia Rájec-Jestřebí

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---slider---

slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider

---sociální sítě---

.

--- infopanel ----

Gymnázium Rájec-Jestřebí, o. p. s.

Komenského 240

679 02 Rájec-Jestřebí

T +420 516 432 181, +420 603 588 369

E kancelar@gymnaziumrajec.cz

---panel edupage---

---panel kalendář---

---panel fotoarchív---

---panel moodle---

int(1)

Novinky

  • Ut placerat nunc

    15.11.2016

    Ut placerat nunc mauris at pulvinar lectus accumsan sed. Ut et tortor metus. Nam arcu magna, pulvinar ut sagittis vel, convallis quis nisi

  • Lorem ipsum dolor sit amet

    14.11.2016

    Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit. Nam a urna ante. Aenean maximus venenatis leo id pellentesque. Donec nibh tellus, hendrerit ut faucibus ornare, mollis non nisi.

Duis risus est

Tempus elementum lacus vel, consectetur lobortis augue. In malesuada, risus in malesuada lobortis, odio enim posuere mi, quis malesuada augue ligula non purus. Nam non enim eu dui porta iaculis quis fringilla diam.