Skandinávie | Gymnázium Rájec-Jestřebí

Dobýváme Skandinávii i jazykovými prostředky

Cíl projektu a jeho zdůvodnění:
Rozvoj jazykových znalostí studentů. Motivace studentů pro další studium cizích jazyků a rozvoj jazykové komunikace ve školních i každodenních situacích. Poznání cizích kulturních tradic, sociálního a společenského chování, přírodních podmínek a historického vývoje Skandinávie.

Z obsahu projektu:
Celý projekt je zaměřen na týmovou spolupráci studentů z různých zemí a individuální práci našich studentů při hledání informací během zpracování zvoleného tématu. Také spolupráce pedagogů povedek načerpání přínosných znalostí, získání nových materiálů a konfrontaci se způsoby výuky v zahraničí. Studenti se budou v cizojazyčném prostředí pohybovat v oblastech literatury, reálií, historie, geografie, politiky, kultury a společenského života. Důležitou prací učitelů bude poukázat na tyto mezipředmětové vztahy.

Zhodnocení projektu:
Studenti se aktivně zapojili do vytvoření nástěnných prezentací na naší škole, ve kterých vyznačili trasu cesty, místa pobytu, partnerské školy, důležitá místa švédské historie, známé turistické cíle a vše doplnili stručnými popisky. Vznikla tak cenná didaktická pomůcka, při jejíž tvorbě využili studenti znalostí z výuky zeměpisu, dějepisu, anglického jazyka, informatiky a výtvarné výchovy.

Na škole pracuje již od září 2006 Skandinávský kroužek, jehož cílem je seznámit zájemce s kulturními, společenskými, geografickými a dalšími specifiky oblasti, v neposlední řadě jde také o

výuku švédského jazyka. Členové Skandinávského kroužku připravili navíc řadu materiálů s využitím znalostí švédského jazyka.
Samotný výukový a poznávací pobyt ve Švédsku se uskutečnil v termínu 20. 6. - 5. 7. 2008 a zúčastnilo se ho 40 osob.
Stěžejní částí projektu byla spolupráce s parnerskými školami. Během cesty se studenti seznámili i s historií a kulturou, v rámci zvolené trasy studenti navštív

ili i nejdůležitější místa skandinávských dějin, navštívili i některá muzea a měli možnost se zúčastnit i oslav svátku midsommar.
Zájezd se u studentů setkal s velmi kladným ohlasem.
Vypracováním a realizací projektu byl pověřen Mgr. Miroslav Tesař.