Maturity | Gymnázium Rájec-Jestřebí

Maturity na gymnáziu

16. květen 2017 byl pro mnoho dětí školou povinných jen dalším pracovním dnem, který je třeba přečkat, aby se více přiblížili letním prázdninám. Úplně jinak jej však vnímali studenti 4. ročníku na Gymnáziu v Rájci-Jestřebí. Tímto dnem pro ně začínalo náročné období ústních maturit, které mělo uzavřít jejich „zkoušku dospělosti“. V tento moment měli za sebou už písemné a didaktické testy z českého jazyka a angličtiny, které proběhly v dubnu a na začátku května. Zde prokazovali svou schopnost pracovat s rodným i cizím jazykem. Písemná část kladla nemalé nároky na logické myšlení, věcný úsudek, orientaci v textu i mluveném slově a zhodnocovala poznatky získané nejen v hodinách češtiny a angličtiny. Nyní je čekal poslední krok k cíli, k němuž směřovali po celé čtyři roky studia. Ústní maturita. Samotný pojem pochází z latinského slova maturitas – zralost, dospělost, pravá doba k něčemu. A momentem zahájení ústních maturit v úterý ráno začala právě ta pravá doba, aby svou zralost dokázali. Dospělost přece nepřichází jen překročením určité hranice věku, ale především schopností převzít odpovědnost sám za sebe a za své jednání a nést důsledky svého rozhodnutí. V tuto chvíli měli všichni maturanti, s trochou štěstí, vše ve svých rukách. Přišla možnost dokázat, jak se umí s touto odpovědností vyrovnat a jak využili předchozí čas k přípravě na tuto závěrečnou část své životní zkoušky. A s potěšením jsme my, učitelé, zjistili, že všichni studenti, se kterými jsme se denně setkávali v hodinách, dokázali naplnit ono latinské slovo maturitas. Úspěšně prošli touto poslední částí. Zhodnotili své znalosti z předchozích studijních let a uzavřeli tak jednu etapu svého života. Díky spolupráci s vedením našeho města a ochotě současné kastelánky paní Jany Kopecké se závěrečné předání maturitních vysvědčení opět přesunulo do reprezentativního prostředí zámku v Rájci-Jestřebí. Po tomto slavnostním ceremoniálu se před studenty otevírá zcela nový svět a také nové možnosti. Tak nezbývá než popřát, dnes již absolventům 4. ročníku Gymnázia v Rájci-Jestřebí, aby na tuto etapu svého života vykročili pomyslnou pravou nohou a aby se jim dařilo dosáhnout dalších cílů, které na ně čekají. Hodně štěstí!

Mgr. Jiří Prudký, třídní učitel

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---slider---

slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider

---sociální sítě---

.

--- infopanel ----

Gymnázium Rájec-Jestřebí, o. p. s.

Komenského 240

679 02 Rájec-Jestřebí

T +420 516 432 181, +420 603 588 369

E kancelar@gymnaziumrajec.cz

---panel edupage---

---panel kalendář---

---panel fotoarchív---

---panel moodle---

int(1)

Novinky

  • Ut placerat nunc

    15.11.2016

    Ut placerat nunc mauris at pulvinar lectus accumsan sed. Ut et tortor metus. Nam arcu magna, pulvinar ut sagittis vel, convallis quis nisi

  • Lorem ipsum dolor sit amet

    14.11.2016

    Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit. Nam a urna ante. Aenean maximus venenatis leo id pellentesque. Donec nibh tellus, hendrerit ut faucibus ornare, mollis non nisi.

Duis risus est

Tempus elementum lacus vel, consectetur lobortis augue. In malesuada, risus in malesuada lobortis, odio enim posuere mi, quis malesuada augue ligula non purus. Nam non enim eu dui porta iaculis quis fringilla diam.