Za zimou | Gymnázium Rájec-Jestřebí

Za zimou a netradičními sporty na Slovensko

Slovensko Asi jen studentům Gymnázia v Rájci-Jestřebí se na konci letošního března poštěstilo v rámci jednoho týdne projíždět se na kole po sněhu, vystoupat na sněžnicích sjezdovkou na její vrchol, koupat se venku v termálních vodách s výhledem na zasněžené vrcholky hor a zároveň sestoupit do hlubin neosvětlené jeskyně a k tomu se ještě seznámit s mnoha kamarády z cizích zemí, potrénovat konverzaci v angličtině a spálit si obličej díky překrásnému slunečnému počasí, které celý týden ohlašovalo první známky jara.

Partnerskou schůzku v rámci mezinárodního projektu Zimní sporty a aktivní životní styl, který je financovaný z programu Erasmus+, po lednové schůzce v Litvě tentokrát organizovalo Gymnázium v Tvrdošíně na Slovensku. A dle ohlasů našich studentů se to slovenským kolegům podařilo výborně. Škoda jen, že kromě studentů z Litvy a Slovenska s námi nemohli být i finští přátelé, kteří měli s ohledem na pandemii Covid-19 stále zákaz vycestovat.

Po nedělním příjezdu do Oravice a ubytování se v horské chatě následovala v pondělí rozcvička v podobě výstupu na sněžnicích sjezdovkou na její vrchol a poté jsme se přesunuli do Gymnázia v Tvrdošíně. Po úvodním seznámení se se školou dostaly česko-litevsko-slovenské skupiny studentů za úkol vyhledat nejzajímavější místa v Tvrdošíně a vydaly se na pěší túru. Gotický dřevěný kostel z 1. poloviny 15. století, který je na seznamu UNESCO, byl mezi nimi velkou perličkou.

Úterní – jak jinak než slunečné – dopoledne dalo studentům po fyzické stránce zabrat. Strávili ho totiž v Západních Tatrách ve ski-areálu Roháče Spálená. Jedna skupina studentů lyžovala a ta druhá se po velmi kluzkém terénu vydala k Tatliakově chatě. Kdo sportování ještě neměl dost, tak si odpoledne vyzkoušel jízdu na Fat Bike. Speciálně upravené kolo ale nebylo na sněhu vůbec snadné ovládat. Namožené svaly poté studenti zregenerovali v termálních bazénech nedaleko od chaty.

Po probuzení se všichni vydali na Štrbské pleso a túru završili výhledem z rozhledny Tatras Tower. Ve výšce 1413 m n. m. někteří dokonce překonali strach z výšek, protože za ten krásný výhled to stálo. V odpoledních hodinách museli zase studenti rozdýchávat smíchem namožené bránice při pohledu na vydařené fotografie z centra optických klamů. A už tak nabitý program byl po večeři završen velmi zajímavou přednáškou horské služby a ukázkou vybavení, které při zásazích záchranáři používají.

Během čtvrtečního dopoledne se studenti stali pro změnu fanoušky mezinárodní soutěže ve skialpinismu. Všichni obdivovali výdrž a kondici závodníků. Následovala návštěva skanzenu Múzeum Oravskej dediny, který ukazuje život v původních oravských vesnicích, a poté prohlídka neosvětlené Brestovské jeskyně s čelovkami na helmách. Pro některé to byl nezapomenutelný zážitek obohacený o vtipné komentáře slovenského průvodce.

Závěrečný den projektu nechyběla procházka do Juráňovy doliny, během které už bez ostychu konverzovali v angličtině téměř všichni. Na chatě byli poté vyhlášeni vítězové fotografické soutěže O nejkrásnější pohlednici z Oravy, byly předány certifikáty o účasti, a to signalizovalo, že se blíží odjezd.

Výměna kontaktů a adres, rozloučení s litevskými i slovenskými kamarády a cesta domů, během které bylo postaráno o suvenýry v Salaši Syrex, kde se vyrábí typické slovenské sýry. Zdřevěnělé nohy z autobusu jsme si protáhli na procházce k soše Juraje Jánošíka v Terchové a poslední zastávkou na cestě zpět byl Slovenský orloj ve Staré Bystrici, prý nejpřesnější orloj na světě.

Řekla bych, že za ty spálené obličeje tyto nezapomenutelné zážitky určitě stály a naši studenti už se nemohou dočkat dalších podobných projektů!

Mgr. Pavla Štěrbová

Gymnázium Rájec-Jestřebí o.p.s.

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---slider---

slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider

---sociální sítě---

.

--- infopanel ----

Gymnázium Rájec-Jestřebí, o. p. s.

Komenského 240

679 02 Rájec-Jestřebí

T +420 516 432 181, +420 603 588 369

E kancelar@gymnaziumrajec.cz

---panel edupage---

---panel kalendář---

---panel fotoarchív---

---panel moodle---

int(1)

Novinky

  • Ut placerat nunc

    15.11.2016

    Ut placerat nunc mauris at pulvinar lectus accumsan sed. Ut et tortor metus. Nam arcu magna, pulvinar ut sagittis vel, convallis quis nisi

  • Lorem ipsum dolor sit amet

    14.11.2016

    Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit. Nam a urna ante. Aenean maximus venenatis leo id pellentesque. Donec nibh tellus, hendrerit ut faucibus ornare, mollis non nisi.

Duis risus est

Tempus elementum lacus vel, consectetur lobortis augue. In malesuada, risus in malesuada lobortis, odio enim posuere mi, quis malesuada augue ligula non purus. Nam non enim eu dui porta iaculis quis fringilla diam.